м.г

Во 34-тата недела по Педесетница - Слика 4

Во 34-тата недела по Педесетница Митрополитот крушевски демирхисарски служеше во манастирот „Св. Јован Златоуст“, во с. Нижеполе

  Во 34-тата недела по Педесетница, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски демирхисарски служеше и проповедаше во манастирот „Св. Јован Златоуст“, во с. Нижеполе.

Во 34-тата недела по Педесетница Митрополитот крушевски демирхисарски служеше во манастирот „Св. Јован Златоуст“, во с. Нижеполе Read More »

Литургија на „Собор на Св. Јован Крстител“ - Слика 2

На „Собор на Св. Јован Крстител“, Митрополитот крушевски и демирхисарски присуствуваше на Литургијата во храмот „Рождество на Св. Јован Претеча и Крстител“, во Крушево

  На денот на „Собор на Св. Јован Крстител“, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован присуствуваше на Литургијата и проповедаше во храмот „Рождество на Св. Јован Претеча и Крстител“, во Крушево.

На „Собор на Св. Јован Крстител“, Митрополитот крушевски и демирхисарски присуствуваше на Литургијата во храмот „Рождество на Св. Јован Претеча и Крстител“, во Крушево Read More »

Беседа за Богојавление во храмот Успение на Пресвета Богородица во Крушево - Слика 3

На „Богојавление“, Митрополитот крушевски и демирхисарски служеше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“, во Крушево

  На „Богојавление“, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, служеше и проповедаше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Крушево. По Литургијата, направи Голем водосвет на езерото во Крушево.

На „Богојавление“, Митрополитот крушевски и демирхисарски служеше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“, во Крушево Read More »

Беседа во манастирот Св. Јован Златоуст с. Нижеполе - Слика 2

За Нова Година, Митрополитот крушевски и демирхисарски служеше во манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе

  На празникот „Обрезание Господово“, на денот на споменот на Св. Василиј Велики и на денот на Новата Година, Митрополитот крушевски и демирхисарски служеше и проповедаше во манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе. По Литургијата беше отслужена Доксологија за почетокот на Новата Година, а во продолжение, во архондарикито беше пресечена и василопитата со паричка.

За Нова Година, Митрополитот крушевски и демирхисарски служеше во манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе Read More »

Божикна порака 2023

Ј О В А Н по милоста Божја, Митрополит крушевски и демирхисарски, до целатаполнота на нашата најсвета Митрополија крушевска и демирхисарска,благодат, милост и мир, од Христа Спасителот наш Кој се роди во тело   Луѓето кои се во заедница, се посетуваат едни со други и така остваруваат поприсно единство меѓусебе. Со оваа божикна порака се обидуваме

Божикна порака 2023 Read More »

На празникот „Собор на Пресвета Богородица“, Митрополитот крушевски и демирхисарски Јован служеше во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Бучин - Слика 2

На празникот „Собор на Пресвета Богородица“, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Бучин

  На празникот „Собор на Пресвета Богородица“ (втор ден Божик), Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Бучин. На богослужбата, презвитерот Јане Петрески ја прочита Божикната порака од Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован упатена до целата полнота на Светата Митрополија крушевска и демирхисарска. На крајот

На празникот „Собор на Пресвета Богородица“, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Бучин Read More »

Божикно послание - Слика 4

На Рождество Христово, Митрополитот крушевски и демирхисарски Јован служеше во храмот Св. Никола во Крушево

  На празникот Рождество Христово, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше во храмот Св. Никола во Крушево. На Литургијата беше прочитано и Божикното послание од Светиот Архиерејски Синод на МПЦ-ОА. На крајот од Литургијата Митрополитот му ја објасни на народот крушевската традиција зошто за Божик и Богојавление се служи порано отколку што е

На Рождество Христово, Митрополитот крушевски и демирхисарски Јован служеше во храмот Св. Никола во Крушево Read More »

Во манастирот Св. Јован Златоуст група поклоници од Елада

  Манастирот Св. Јован Златоуст, на 02 Јануари 2024 г. го посетија поклоници од соседна Елада предводени од игуменот на машкиот манастир Света Троица во Спарму на Олимп, архимандритот Никанор и игуменијата на женскиот манастир Света Лидија Филипијска на Аспровалта, герондиса Марија. Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован им објасни на поклониците кога и како е

Во манастирот Св. Јован Златоуст група поклоници од Елада Read More »

Scroll to Top