Интронизација 2023 - Слика 4

Интронизација на Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован

  На 03.09.2023 година,  во Тринаесеттата Недела по Педесетница, се изврши интроницајата на Неговото Високопреосвештенство Митроплитот г. Јован на тронот на новоформираната Света Митрополија крушевска и демирхисарска. На светата Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Никола“, во Крушево началствуваше Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, а му сослужуваа Високопреосвештените Митрополити: Преспанско-пелагонски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, […]

Интронизација на Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован Read More »