Прослава на именденот на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован и славата на манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе - Слика 12

Прослава на именденот на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован и славата на манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе

Празникот на светиот Јован Златоуст, кој е именден на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, а воедно и слава на манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе, беше торжествено прославен со сеноќно бдение. На бдението началствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот кумановско – осоговски г. Григориј, во молитвено присуство на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, и […]

Прослава на именденот на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован и славата на манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе Read More »