2023

Во неделата на Отците, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше и проповедаше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Крушево

  Во неделата на Отците, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, служеше и проповедаше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Крушево. Протоерејот Крсте Тасески, досегашниот настојател на споменатиот храм, беше испратен од многу верници на нова должност во друга Епархија на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија.

Во неделата на Отците, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше и проповедаше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Крушево Read More »

Недела на праотците, служба - Слика

Во неделата на праотците Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше и проповедаше во манастирот Св. Јован Златоуст во с. Нижеполе

  Во неделата на праотците, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, служеше и проповедаше во манастирот Св. Јован Златоуст во с. Нижеполе.   Следува беседата на евангелската перикопа.

Во неделата на праотците Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше и проповедаше во манастирот Св. Јован Златоуст во с. Нижеполе Read More »

Слава на соборната црква во Крушево - Слика 3

Слава на соборната црква во Крушево

  Соборната црква во Крушево посветена на Св. Николај Мирликијскиот чудотворец го прослави својот патрон. На славата на црквата беа поканети да сослужуваат на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, Епископот дремвитски г. Давид и Епископот антаниски г. Партениј, кој од здравствени причини беше спречен да дојде. Неговата подготвена пригодна беседа ја прочита архимандритот

Слава на соборната црква во Крушево Read More »

Вечерна во с. Кривогаштани за празникот Св. Николај Мирликијски

  На Вечерната на празникот Св. Николај Мирликијски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, началствуваше на Вечерната богослужба во истоимениот храм во Кривогаштани. Во продолжение е беседата што ја изрече во таа прилика.

Вечерна во с. Кривогаштани за празникот Св. Николај Мирликијски Read More »

Беседа во храмот „Успение на Пресвета Богородица“, во Крушево - Слика 5

Во 28-та недела по Педесетница Митрополитот крушевски и демирхисарски служеше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“, во Крушево

  Во 28-та недела по Педесетница, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, служеше и проповедаше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Крушево. Во прилог е видеоснимката од неговата беседа.

Во 28-та недела по Педесетница Митрополитот крушевски и демирхисарски служеше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“, во Крушево Read More »

Беседа за празникот Св. Климент Охридски, во храмот Св. Никола во Крушево

Беседа од Митрополит крушевски и демирхисарски г. Јован, за празникот Св. Климент Охридски, во храмот Св. Никола во Крушево. 08.12.2023

Беседа за празникот Св. Климент Охридски, во храмот Св. Никола во Крушево Read More »

Беседа во храмот „Воведение на Пресвета Богородица“ во с. Кривогаштани

Беседа во храмот „Воведение на Пресвета Богородица“ во с. Кривогаштани, на Митрополит крушевски и демирхисарски г. Јован. 04.12.2023

Беседа во храмот „Воведение на Пресвета Богородица“ во с. Кривогаштани Read More »

Прослава на именденот на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован и славата на манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе - Слика 12

Прослава на именденот на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован и славата на манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе

Празникот на светиот Јован Златоуст, кој е именден на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, а воедно и слава на манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе, беше торжествено прославен со сеноќно бдение. На бдението началствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот кумановско – осоговски г. Григориј, во молитвено присуство на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, и

Прослава на именденот на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован и славата на манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе Read More »

Scroll to Top