Новости

Божикна порака 2023

Ј О В А Н по милоста Божја, Митрополит крушевски и демирхисарски, до целатаполнота на нашата најсвета Митрополија крушевска и демирхисарска,благодат, милост и мир, од Христа Спасителот наш Кој се роди во тело   Луѓето кои се во заедница, се посетуваат едни со други и така остваруваат поприсно единство меѓусебе. Со оваа божикна порака се обидуваме […]

Божикна порака 2023 Read More »

На празникот „Собор на Пресвета Богородица“, Митрополитот крушевски и демирхисарски Јован служеше во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Бучин - Слика 2

На празникот „Собор на Пресвета Богородица“, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Бучин

  На празникот „Собор на Пресвета Богородица“ (втор ден Божик), Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Бучин. На богослужбата, презвитерот Јане Петрески ја прочита Божикната порака од Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован упатена до целата полнота на Светата Митрополија крушевска и демирхисарска. На крајот

На празникот „Собор на Пресвета Богородица“, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Бучин Read More »

Божикно послание - Слика 4

На Рождество Христово, Митрополитот крушевски и демирхисарски Јован служеше во храмот Св. Никола во Крушево

  На празникот Рождество Христово, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше во храмот Св. Никола во Крушево. На Литургијата беше прочитано и Божикното послание од Светиот Архиерејски Синод на МПЦ-ОА. На крајот од Литургијата Митрополитот му ја објасни на народот крушевската традиција зошто за Божик и Богојавление се служи порано отколку што е

На Рождество Христово, Митрополитот крушевски и демирхисарски Јован служеше во храмот Св. Никола во Крушево Read More »

Во манастирот Св. Јован Златоуст група поклоници од Елада

  Манастирот Св. Јован Златоуст, на 02 Јануари 2024 г. го посетија поклоници од соседна Елада предводени од игуменот на машкиот манастир Света Троица во Спарму на Олимп, архимандритот Никанор и игуменијата на женскиот манастир Света Лидија Филипијска на Аспровалта, герондиса Марија. Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован им објасни на поклониците кога и како е

Во манастирот Св. Јован Златоуст група поклоници од Елада Read More »

Во неделата на Отците, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше и проповедаше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Крушево

  Во неделата на Отците, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, служеше и проповедаше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Крушево. Протоерејот Крсте Тасески, досегашниот настојател на споменатиот храм, беше испратен од многу верници на нова должност во друга Епархија на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија.

Во неделата на Отците, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше и проповедаше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Крушево Read More »

Недела на праотците, служба - Слика

Во неделата на праотците Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше и проповедаше во манастирот Св. Јован Златоуст во с. Нижеполе

  Во неделата на праотците, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, служеше и проповедаше во манастирот Св. Јован Златоуст во с. Нижеполе.   Следува беседата на евангелската перикопа.

Во неделата на праотците Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован служеше и проповедаше во манастирот Св. Јован Златоуст во с. Нижеполе Read More »

Слава на соборната црква во Крушево - Слика 3

Слава на соборната црква во Крушево

  Соборната црква во Крушево посветена на Св. Николај Мирликијскиот чудотворец го прослави својот патрон. На славата на црквата беа поканети да сослужуваат на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, Епископот дремвитски г. Давид и Епископот антаниски г. Партениј, кој од здравствени причини беше спречен да дојде. Неговата подготвена пригодна беседа ја прочита архимандритот

Слава на соборната црква во Крушево Read More »

Вечерна во с. Кривогаштани за празникот Св. Николај Мирликијски

  На Вечерната на празникот Св. Николај Мирликијски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, началствуваше на Вечерната богослужба во истоимениот храм во Кривогаштани. Во продолжение е беседата што ја изрече во таа прилика.

Вечерна во с. Кривогаштани за празникот Св. Николај Мирликијски Read More »

Беседа во храмот „Успение на Пресвета Богородица“, во Крушево - Слика 5

Во 28-та недела по Педесетница Митрополитот крушевски и демирхисарски служеше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“, во Крушево

  Во 28-та недела по Педесетница, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, служеше и проповедаше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Крушево. Во прилог е видеоснимката од неговата беседа.

Во 28-та недела по Педесетница Митрополитот крушевски и демирхисарски служеше во храмот „Успение на Пресвета Богородица“, во Крушево Read More »

Беседа за празникот Св. Климент Охридски, во храмот Св. Никола во Крушево

Беседа од Митрополит крушевски и демирхисарски г. Јован, за празникот Св. Климент Охридски, во храмот Св. Никола во Крушево. 08.12.2023

Беседа за празникот Св. Климент Охридски, во храмот Св. Никола во Крушево Read More »

Scroll to Top