Новости

Беседа во храмот „Воведение на Пресвета Богородица“ во с. Кривогаштани

Беседа во храмот „Воведение на Пресвета Богородица“ во с. Кривогаштани, на Митрополит крушевски и демирхисарски г. Јован. 04.12.2023

Беседа во храмот „Воведение на Пресвета Богородица“ во с. Кривогаштани Read More »

Прослава на именденот на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован и славата на манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе - Слика 12

Прослава на именденот на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован и славата на манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе

Празникот на светиот Јован Златоуст, кој е именден на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, а воедно и слава на манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе, беше торжествено прославен со сеноќно бдение. На бдението началствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот кумановско – осоговски г. Григориј, во молитвено присуство на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, и

Прослава на именденот на Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован и славата на манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе Read More »

Интервју 360 степени

Интервју со Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован

https://youtu.be/yaL-QuOQnAs *ВИДЕО ПРЕЗЕМЕНО ОД  @360stepeni9  360 Степени, МРТ 1* Интервју со Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован, дадено за емисијата 360 Степен 30 октомври 2023 г. на МРТ 1

Интервју со Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован Read More »

Интронизација 2023 - Слика 4

Интронизација на Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован

  На 03.09.2023 година,  во Тринаесеттата Недела по Педесетница, се изврши интроницајата на Неговото Високопреосвештенство Митроплитот г. Јован на тронот на новоформираната Света Митрополија крушевска и демирхисарска. На светата Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Никола“, во Крушево началствуваше Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, а му сослужуваа Високопреосвештените Митрополити: Преспанско-пелагонски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар,

Интронизација на Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован Read More »

Scroll to Top