Пасхален четврток – Св. Василиј Амасијски

  Во пасхалниот четврток, на денот на споменот на Св. Василиј Амасијски, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован присуствуваше на Литургијата во манастирот „Св. Василиј Велики“, кај Крушево. Овој ден се слави како годишнина од преосветувањето на манастирската црква.

Scroll to Top