Живоприемен извор

  На празникот „Живоприемен извор” – Пасхален петок, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот крушевски и демирхисарски г. Јован, служеше и проповедаше во манастирот „Св. Јован Златоуст“ во с. Нижеполе. Празникот „Живоприемен извор“ е втора слава на манастирот во кој во 2004 г. беше срушена црквата посветена на овој празник.

Scroll to Top